top of page

Historie a současnost

Divadla Na Slupi

Historie divadla Na Slupi sahá až do roku 1925, kdy bylo divadlo poprvé otevřeno. Pro svou vlastní potřebu si je vybudoval Vzdělávací sbor vyšehradský. Od samého počátku však divadlo sloužilo jako scéna mnoha profesionálů, ale i ochotníků. Hrála se zde představení pro dospělé, velkou oblibu získala i nědělní představení pro děti.

V únoru 1926 se stalo divadlo prvním stálým působištěm Osvobozeného divadla, které tu nakonec strávilo jednu sezónu. Jiří Voskovec a Jan Werich, v té době ještě studenti, se tu na jevišti poprvé objevili jako herci v Molierově hře Cirkus Dandin.

Na výsluní se divadlo dostalo roku 1962, kdy se na jeho scéně odehrála pražská premiéra hry Divadla Semafor Jonáš a Tingl-Tangl. Kromě Divadla Semafor zde vystupovaly i jiné divadelní soubory. Ač to pro divadlo bylo období plné diváků a vyprodaných představení, technický stav budovy se pomalu, ale jistě zhoršoval. V roce 1964 byl právě špatný stav budovy skvělou záminkou pro úřady, aby byl jeho provoz ukončen a divadlo bylo zavřeno. Budova poté ještě sloužila jako skladiště dekorací a rekvizit několika souborů. Kvůli havarijnímu stavu, měl být objekt zbourán. Na demolici tlačilo i Ministerstvo spravedlnosti, které v dopise z dubna 1972 zdůraznilo, že havarijní stav divadla nedělá dobrý dojem na přijíždějící zahraniční delegace. O tři roky později bylo divadlo Na Slupi srovnáno se zemí.

V roce 1964 byl právě špatný stav budovy skvělou záminkou pro úřady, aby byl jeho provoz ukončen a divadlo bylo zavřeno. Budova poté ještě sloužila jako skladiště dekorací a rekvizit několika souborů. Kvůli havarijnímu stavu, měl být objekt zbourán. Na demolici tlačilo i Ministerstvo spravedlnosti, které v dopise z dubna 1972 zdůraznilo, že havarijní stav divadla nedělá dobrý dojem na přijíždějící zahraniční delegace. O tři roky později bylo divadlo Na Slupi srovnáno se zemí.

 

 

 

 

S nápadem obnovit tradici Divadla Na Slupi přišla Helena Bendová. K historickému místu, kde kdysi bylo divadlo a kde od roku 1975 zbyl jen prázdný pozemek (nyní využíván společností Komwag), měla totiž velmi blízký vztah.

Vedle tohoto pozemku zůstala stát, jako jediná vzpomínka na divadlo, bývalá provozní budova Divadla Na Slupi. V minulosti se využívala pro kanceláře a na sklad kulis. Zde v roce 2006 Helena Bendová založila Centrum volného času Botič, které sloužilo dětem ze ZŠ a zároveň širokému okolí od dětí až po seniory. V roce 2010 se v této budově zrodila společnost ArtBotič, která podporuje kreativitu dětí a dospělých, mladé talentované umělce a profesionály. Vysněným cílem společnosti bylo vybudovat profesionální divadelní soubor, který by navázal na úspěšný provoz zaniklého divadla.

Začátkem roku 2017 se Heleně Bendové podařilo založit toto divadlo ve formě projektu, pod názvem Divadlo Na Slupi a následně navázat spolupráci, s režisérkou Mariannou Arzumanovou,  při realizaci představení “Traktát o lásce”, které mělo svou premiéru dne 16.3.2018 v prostorách Divadla v Řeznické. 

 

Společnost Artbotič přijala spolupráci

s Vlastimilem Venclíkem a s významnými herci,

se kterými, v rámci projektu Divadlo Na Slupi, pořádá divadelní čtení. 

Pod záštitou MČ Prahy 2 a Magistrátu hl.m. Prahy pořádá literární soutěž pro všechny věkové kategorie, koncerty, výstavy, komponované pořady a letní projekt Hudební léto v parcích Prahy 2. 

Vytvořila tradiční akci Otevírání teras v Mánesu. 

 

Mezi další akce patří "Vzpomínkový koncert pro Rudolfa Rokla" a publikace o Rudolfu Roklovi ve spolupráci s MČ Prahy 2.

Večer se Soňou Červenou a Olgou Sommerovou, Večer s Vlastimilem Venclíkem.

Křest knih např. se spisovatelkou Blankou Kovaříkovou.

Dále pak výstavy s výtvarníkem a grafikem Ludvíkem Fellerem a Šárkou Brtnovou.

Divadlo Na Slupi

Vše je možné...

Divadlo Na Slupi

Divadlo Na Slupi

ACB LOGO 2022 - black.png
bottom of page