top of page

Iva Fatková

Vše je možné...

V roce 1997 jsem se začala věnovat orientalnímu tanci, který mě nadchl a tak jsem od roku 1999 začala učit jako lektorka. Učila jsem se u předních českých i zahraničních lektorů. Orientální tanec mi svými jedinečnými možnostmi umožnil poznat lépe své tělo a z uvědomělých pohybů vycházejících z izolací, plynulých ladnýc h pohybů a různých druhů rytmických kontrolovaných třasů jsem byla naplňována radostí ze sebevyjádření.

 

To byla pro mne motivace - naučit i druhé, aby lépe porozuměli svému tělu a měli z něj pocit radosti a štěstí. Celé tělo při tanci poznáváme, přijímáme, oživujeme a prožíváme. V tanci se osvobozujeme od starých přesvědčení a omezení o svém těle, abychom získaly sebe-vědomí z pohybu a vnášíme tak do života prožité vědomí vlastní ženskosti a smyslnosti. Orientální tanec je pro náš ženy nástrojem, jež nám umožňuje vyjádřit pohybem naše různorodé pocity a nálady, naší jedinečnost.

Od roku 2004 jsem začala tancovat indický bollywoodský tanec zároveň s klasickým bharata natyam, který mne uchvátil svou koncepčností a schopností komunikovat jazykem života. Začala moje spolupráce s taneční skupinou Bolly Natyam pozdeji Ta- Natyam.

 

Od roku 2007 vyučuji taneční styl Bollynatyam, který vytvořila Sangita Shresthová. Bollynatyam je jedinečný přístup který v sobě pojí principy klasického indického tance (Bharatanatyam), moderního indického tance (Bollywood) a jógy. Tato forma se zaměřuje na vitalitu, inteligentní a citlivý přístup, radost z pohybu a prožitek z hudby.

 

Tancem se mi otevřel prostor pro nahlížení do jiných kultur, poznání toho, co nás spojuje. Tanec je pro mne jazykem porozumnění, který prochází napríč kulturami.

Dlouhodobou prací se skupinou žaček nám vznikla nová potřeba propojit taneční schopnosti s pocity provázanosti ve skupině a tak vznikla práce ve stylu Tribal, kde se díky rozvinutému jazyku taneční komunikace vytvořila možnost střídání ve vedení v tzv. improvizované choreografii. Tak tedy vznikla naše skupina Azzuhúr (množ.č. Růže arabsky).

 

Tanec nás spojuje a naše rozdílnosti vytvářejí krásnou paletu ženskosti v jejím různém projevu - stejně tak jako kytice růží, která spojuje jedinečnost každé růže do krásy a kouzla znásobené v kytici.

ACB LOGO 2022 - black.png
bottom of page