top of page

Elaine Weissová

Vše je možné...

Africký kontinent je velmi charakteristický svojí kulturou a historií. 


Afrika je kulturně bohatá a také blízce spojená s historií Brazílie, kam byli afričané přivezeni jako otroci. V období 16. až 19. století obohatili brazilskou kulturu svými kostýmy, náboženskými rituály, kuchyní, tanci a dalšími zvyky. V 19. století v roce 1888 pak byli osvobozeni zákonem o zrušení otroctví.
Stále je ještě mnoho k poznání africké kultury šířené ve své době černošskými vůdci jako např. ZUMBI z Palmares, který bojoval za důstojnost a ideální hodnoty lepšího života pro svůj lid.


Je důležité zachránit historii a kulturu lidu, který obývá africký kontinent. Jsou to zejména život ve společenství, náboženské rituály, hudba, masky, sociální uspořádání a bohatá africká mytologie.
Afro-tanec je styl, který se vyrovná cvičení flexibility, koordinace, rovnováhy a obratnosti.


Tanec černochů má své charakteristiky, které jsou:
Bosý, barevné oblečení, mnoho pohyblivých pružných ozdob na trupu těla, posunky a náznaky, lehké téměř vzletné skoky, velká rytmická a pohybová koordinace, rytmické zvuky úderů bubnů a bubínků, choreografie s pohybem vyjádřeným tělem a obličejem. Tento tanec je tancem afrických kmenů vyplývající ze spojení energie silových výrazových pohybů spojených s pružností, podobně jako v současnosti představuje swing v jazzu.


Tanec afro-brazilský je originálně založený na tzv. „ORIXAS“ (orišás), což jsou africké bohyně, mezi něž patří: Ogum, Naná, Xango, Iansa, Iemanja, Oxum. Jsou to bohyně částí vlastního bytí a lidské duše.


Jaké má zkušenosti Elaine s africkým tancem?
Studuji afro tanec již 20 let. 3 roky jsem studovala v Africe jejich historii a tanec. 12 let jsem studovala v Brazílii u profesorů ze státu Bahia: Mr. Macale a Mr. Valdir. Oba byli členové baletu ve Španělsku.
V roce 2007 jsem měla menší roli v historickém filmu Tobruk s režisérem Václavem Marhoulem.


Těším se na Vás ve svých kurzech a na seminářích.

Elaine

ACB LOGO 2022 - black.png
bottom of page