top of page

Křest nové knihy Blanky Kovaříkové o domech slavných v Café AdAstra

Členové klubu Dvojka pro přátele kultury se zúčastnili křtu nové knihy Blanky Kovaříkové Příběhy domů slavných i zapomenutých, který se uskutečnil 23. listopadu v Café AdAstra v Podskalí. Kavárna praskala ve švech, hemžila se známými osobnostmi i fotografy. Křest organizovala společnost ArtBotič Heleny Bendové, večerem provázel Patrik Rokl. V úvodu Blanka Kovaříková, spisovatelka, novinářka a milovnice staré Prahy pocházející z Podskalí uvedla, co ji baví na pátrání po příbězích pražských domů a jejich známých obyvatel, že se rozhodla napsat již třetí knihu na toto téma. Jaroslav Šolc za MČ Praha 2 uvedl, že tyto knížky jsou pro něj cenným zdrojem informací pro mapování kulturních osobností se vztahem k městské části. Lukáš Doležal, zástupce nakladatelství Brána, zmínil, že autorka je úspěšná i dalšími tituly, kterých vydala již celkem čtrnáct.

Pak již došlo na vlastní křest. Kmotřičkami byly tři z osobností uvedených v knize - Giovanna Roklová, Melánie Vančurová a Aťka Janoušková. Původně se prý mělo křtít vodou z Vltavy, ale pak došlo ke změně a posloužil oblíbený parfém Dany Medřické. O kom dalším nová knížka vypráví? Jsou to například Milena Dvorská, Irena Kačírková, Jana Rybářová, Jaroslava Tvrzníková, Truda Grosslichtová, Eva Gerová, Světla Svozilová, Jiřina Šejbalová, Leoš Suchařípa či Jiří Lábus, zpěváci a hudebníci Petr Novák, Judita Čeřovská, Rudolf Rokl, Václav Talich, krasobruslařka Hana Mašková, režiséři Jiří Krejčík, Alfréd Radok, Zdeněk Svěrák, spisovatel Ladislav Fuks a mnoho dalších.

Helena Bendová u příležitosti křtu představila další ze svých neutuchajících kulturních aktivit, totiž založení souboru Divadlo Na Slupi, který má ambici navázat na doby, kdy v místě dnešní nedaleké proluky stálo stejnojmenné divadlo proslavené např. Voskovcem a Werichem. Uměleckou šéfkou divadla je Eva Alner Jízdná a Blanka Kovaříková spolu s herečkou Simonou Praskovou se staly patronkami divadla. Soubor se představí hrou Traktát lásky režisérky Marianny Arzumanové v Divadle v Řeznické ve dnech 8. a 9. března 2018. Komorní hudební tečkou za slavnostním křtem knihy pak byly dvě písničky v podání Heidi Janků, která též nedávno vystoupila na klubovém vzpomínkovém koncertu pro Rudolfa Rokla. Pak už jsme mohli v příjemné atmosféře u drobného občerstvení vstřebávat nový kulturní zážitek, popovídat si a společně se těšit na chvíle s novou knížkou nebo třeba na premiéru nového divadla. Pokřtěná kniha Blanky Kovaříkové je již v předvánoční distribuci a může být zajímavým tipem na dárek.

ACB LOGO 2022.png
bottom of page